Canon G1X mark II - prvé dojmy

Človek je tvor lenivý a ani fotografovi sa nechce všade nosiť zrkadlovku. Doteraz som ako prenosnú alternatívu ku Canon EOS používal systém Olympus PEN, ktorý som si vybral pre kompaktné rozmery celej zostavy pre fotografovanie pod vodou. Používal som tento systém 4 roky pod vodou (na suchu som vždy radšej fotil zrkadlovkou) a teraz sa rozhodujem, čo ďalej. Canon Slovensko mi umožnil vyskúšať novinku PowerShot G1X mark II, aj keď zatiaľ bez príslušenstva (vodotesné púzdro WP-DC53 a elektronický hľadáčik EVF-DC1).

G1Xm2

O G1X mark II som rozmýš2al ako alternatíve k vodotesnému púzdru na zrkadlovku a zároveň by som získal kvalitný kompaktný fotoaparát. Keďže vodotesné púzdro zatia2 nebolo k dispozícii, musel som si vystačiť s testovaním „na sucho“. Pôvodne som nad voliteľným hľadáčikom pre jeho neprimeranú cenu neuvažoval, ale nakoniec ho asi objednám aj s fotoaparátom. Keďže budem tento fotoaparát chcieť používať aj na suchu, pri fotografovaní cez zadný displej, nemám istotu stabilného držania fotoaparátu.


V mojej výbave by mal nahradiť Olympus E-PL1, tak som si zosumarizoval, aké výhody a nevýhody mi prinesie:


+ Získam lepšiu obrazovú kvalitu a pomer strán 3:2.

+ Synchronizačný čas blesku 1/2000 oproti 1/160

+ kúsok rýchlejšie zaostrovanie

+ menší rozmer fotoaparátu aj púzdra

+ WiFi (netreba po každom ponore vyberať fotoaparát z púzdra)

+ konektor na diaľkovú spúšť

- vymeniteľné objektívy (širokoúhly objektív a skutočný makro objektív)

- pomalšie sériové snímanie (do RAW)


Fotografovanie

Po rokoch fotenia so zrkadlovkou som si fotenie s kompaktom celkom úžíval. Na rozdiel od bežných kompaktov mi G1Xm2 umožňoval nastaviť všetko, čo som potreboval a svetelný objektív a veľký senzor dodávali pocit istoty, že fotky budú v podobnej kvalite na akú som zvyknutý so zrkadlovky. Užíval som si malé rozmery a nízku hmotnosť pri chodení ulicami. Chýbal mi len hľadáčik a permanentne pripravený stav ako na zrkadlovke (pri testovaní som nemal náhradnú baterku, tak som nenechával fotoaparát zapnutý).


Video

Nie je to moja oblasť, ale z času na čas sa stane, že vznikne potreba niečo zdokumentovať. Jedno moje video už bolo v hlavných správach, ale keď som video výsledok, bol som nemilo prekvapený. Fotoaparát som mal totiž prepnutý do NTSC, čo znamená 30/60 fps a TV v Európe vysielajú 25 fps. Výsledný pohyb bol trhaný až nepozerateľný. G1X žiaľ umožňuje natáčať video len pri 30 fps, takže pokiaľ Canon nevydá opravený firmware, dokumentujte radšej nahrávaním videa na telefón. Ak plánujete video používať len pre svoje účely, alebo ho nahrať na youtube, nebudete s tým mať problém. Veľmi príjemne ma prekvapila účinnosť stabilizátora pri nahrávaní videa, kde som aj bez statívu dokázal nasnímať použiteľné zábery.


Obrazová kvalita

Nerobil som žiadne presné merania, ostrosť je dobrá, kontrast tiež. Môj RAW konvertor zatial G1X mark II nepozná, takže som mohol vyhodnotiľ len JPG výstup. Jediný problém inak výborného objektívu je blízko minimálnych zaostrovacích vzdialenostiach pri otvorenej clone, kde sa kontrast a kresba výrazne zhoršujú, priclonenie objektívu problém eliminuje.


macro

Ostrosť a kontrast pri macro f/2 vľavo, f/4.5 vpravo

WiFi a NFC

Spojenie bolo pomerne jednoduché, ale dostupná aplikácia na ovládanie z telefónu zatiaľ poskytuje len základné funkcie. Je možné prehliadať fotografie (bez možnosti zväčšenia, stiahnuť vybrané fotografie to telefónu a spraviť fotku). Živý náhľad má pomerne dobrú odozvu a malé oneskorenie, ale ovládať sa dá len transfokátor a spúšť.


Centrálna uzávierka

Asi najzaujímavejšia vlastnosť tohoto fotoaparátu je centrálna uzávierka. Umožnuje fotiť s bleskom pri krátkych synchronizačných časoch (podľa zvolenej clony do 1/2000 - 1/4000). Kratšie synchronizačné časy umožia aj s nižším výkonom blesku potlačiť vplyv externých svetelných zdrojov. Kde je háčik, fotoaparát nedovolí nastaviť kratší čas ako 1/250s ak nasadíte Canon kompatibilný blesk (dá sa to, ale treba zapnúť high speed sync, čím sa výhoda centrálnej uzávierky stráca). S manuálnym bleskom, alebo interným bleskom to funguje. Dúfam, že tento omyl a obmedzovanie vlastných produktov canon v aktualizovanom firmware opraví.

Záver

Je to fotoaparát s výbornou obrazovou kvalitou a dobrým ovládaním. Celkový dojem kazí nie celkom dotiahnutý firmware a mobilná aplikácia do telefónu. Keďže sa fotoaparát ešte nepredáva, je šanca, že v týchto slabinách Canon ešte zapracuje a vydá aktualizácie.


Klady


Zápory


Galéria
galéria