V tejto časti sa budem venovať rôznym zdrojom svetla, ktoré je možné použiť v domácom štúdiu.

Blesk vs stále osvetlenie:

Obe majú svoje výhody a nevýhody. Pre fotografiu sa vačšinou používajú blesky pre možnosť použiť kratší expozičný čas.

Stále osvetlenie:
ziarovka
Keďže vidíme scénu rovnako, ako ju vidí fotoaparát, je stále osvetlenie je jednoduchšie na pochopenie, Pri stálom osvetlení je možné použit expozimeter zabudovaný vo fotoapráte. V čom je teda problém? Výkon. Ak robíme produktovú fotografiu zo statívu, nie je problém použiť stále osvetlenie, ale pri práci so živým modelom, ktorý dýcha a neurobíme pri expozičcom čase 1/10s ostrú fotografiu. Ak zvýšime ISO, získame kratší čas, ale na úkor technickej kvality. Len pre porovnanie uvediem, že najlacnejšie štúdiové blesky majú výkon 150Ws. 150Ws zmanená, že do záblesku ktorý trva cca 1/1000s dajú rovnaké množstvo energie, ako dokáže vyžiariť 150W žiarovka za 1s. Ak by sme chceli pri stálom osvetlení dosiahnuť expozičný čas 1/100s pri rovnakom osvetlení, potrebovali vy sme stále svetlo s výkonom 15kW a takú elektrickú prípojku vám do bytu, alebo rodinného domu len tak neprivedú a to už nehovorím o vyprodukovanom teple, ktoré by bolo pre model aj fotografa neznesitelné.

Výhody:
- rôzne tvary a výkony žiaroviek a trubíc
- rôzne farebné teploty umožňujú kreatívne využitie na osvetlenie rôznych častí scény.
- tvarovateľnosť (neónky je možné využiť ako stip box, viac neónov vedľa seba ako softbox....)
- výsledné nasvietenie je viditelné a je možné použiť vstavaný expozimeter vo fotoapráte
- cena (ak ich netreba kupovať), alebo ak sa použijú

Nevýhody:
- silnejšie zdoje produkujú veľa tepla, a majú veľkú spotrebu
- problém zladiť farby pri rôznych zdrojoch svetla
- slabý výkon -> veľmi obmedzené možnosti fotografovania živých modelov bez statívu
- nutnosť použiť vyššie ISO, alebo statív

Blesky:

Hlavnou výhodou veľké množstvo svetla vyžiarené vo veľmi krátkom čase. Trvanie záblesku je približne tisícina sekundy čo postačuje na zmrazenie pohybu. Mechanická uzávierka je rádovo pomalšia a preto v závislosti na fotoaparáte je potrebné nastaviť čas expozície na 1/160-1/250 s (údaj o X-Sync čase zo špecifikácii fotoaparátu). Pri zovlení kratšieho času nebude exponované celé políčko. Pri volení dlhšieho času nám zvyčajne ide o to aby sme doplnili atmosféru aj stálymi svetlami v scéne.

Výhody:
- krátky čas záblesku zamrazí pohyb a nestabilitu fotoaparátu
- aj pri rôznych výrobcoch je farebná teplota velmi blízka a podobná dennému svetlu
- jednoduché zafarbenie svetla pomocou fólií a gélových filtrov
- pri malých bleskoch je možnosť práce na batérie

Nevýhody:
- je potrebný expozimeter, alebo určovanie expozície pokusom/omylom
- výsledok nasvietenia definitívne vidieť až po odfotení (lepšie štúdiové blesky majú pilotné žiarovky s regulovaným výkonom)

Flash meter je pri práci s bleskom užitočný a dokáže ušetriť čas:
flashmeter

Aké blesky:

Možností je viacero a každé majú svoje prednosti a svoje nedostatky. Pri domácom štúdiu bude veľmi dôležitým parametrom cena, preto sa budem venovať najmä lacnejším alternatívam.

Systémové blesky kompatibilné s fotoaparátom:
Canon 580ex2
Jedna s najdrahších možností, ale pre štúdio nie veľmi vhodná. Expozíciu meria automaticky fotoaparát v spolupráci s bleskami a my môžeme intenzitu regulovať cez nastavenie vo fotaparáte, blesky rozdeliť do skupín .... toto je naozaj na zvlášť článok. Samozrejme ak máme systémový blesk, alebo aj dva, môžeme ich zapojiť aj v manuálnom režime sú preto o niečo flexibilnejšie ako blesky v nasledujúcom odstavci a aspoň jeden systémový blesk kompatibilný s telom fotoaparátu sa určite uživí u každého fotografa.

Hlavná výhoda: umožnujú pracovať v high sync speed režime (fill slash pri dennom svetle s malou hĺbkou ostrosti)


Rôzne staré blesky v bazáre

Blesky, ktoré nie sú kompatibilné s novými fotoaparátmi je možné kúpiť od 5-50€. Pri kúpení takéhoto blesku nás bude zaujímať zopár vlastností:

  1. manuálna regulácia výkonu, mnohé blesky nemajú žiadne nastavovanie výkonu a umožnujú len plný záblesk, to nám dosť obmedzí kreatívne možnosti
  2. slave režim, ak blesk nepodporuje slave režim ešte nie je všetko stratené, prikúpením optického odpalovača (cena max 10€) sa blesk spustí, pri záblesku iného blesku
  3. spínacie napätie, je to napätie medzi kontaktami v patke blesku a stredovým kontaktom, ak je toto napätie príliš vysoké môže pri nasadení na fotoaparát fotoaparát poškodiť. Ak tento blesk na fotoaparát nikdy nenasadíme a blesk má slave režim, nemusí nás toto napätie zaujímať. Na tejto stránke je možné nájsť informácie o napätí pre rôzne blesky (a bezpečné napätia pre fotoaparáty): http://www.botzilla.com/photo/strobeVolts.html
  4. pre pohodlnejšie nabíjanie a šetrenie batérií je vhodné voliť blesky s párnym počtom AA batérii. Ak má blesk možnosť napájania z elektrickej siete, je to v domácich podmienkach velké plus.
Hlavná výhoda: cena

Lacné štúdiové blesky od alternatívnych výrobcov:


Na internete je možné kúpiť rôzne lacné blesky od roznych výrobcov. Od naozaj jednoduchých s extrémne malým výkonom, čo je možné naskrutkovať do bežnej objímky na žiarovku. Tie použitelnejšie majú už regulovaný výkon, sú dodávané s dostatočne dlhým napájacím  a sync káblom (ale konektor je taký nekvalitný, že ho bude treba veľmi rýchlo vymeniť). Cena týchto bleskov začína okolo 30€ a dajú sa kúpiť aj v sete zo základným príslušenstvom podobnej kvality, ale fotit sa s tým dá a je to podhodlnejšie a menej náročné ako skladať takýto systém doma na kolene. Trocha problém je so zhánaním náhradných dielov, vypálila sa mi pilotka a u nás predávajú podobné žiarovky s rovanými kontaktami len pre iné napätie.

Tip1: na ebay ich najlahšie nájdete podľa výkonu (150ws, 180ws, 300ws...).
Tip2: nenakúpte ich príliš veľa skôr ako zistíte že vám nestačia výkonom
Tip3: ak ich kúpite spolu so stojanom, dáždnikom a softboxom, zvyčajne ušetríte na poštovom

Hlavná výhoda: cena, netreba sa starať o batérie

Štúdiové blesky:

Lepšie štúdiové blesky poskytujú zoprá príjemných funkcií navyše. Či sa za ne oplatí priplatiť záleží na intenzite ich využitia a finančných možnostiach. Ktoré vlastnosti často chýbajú v najlacnejších bleskoch:
Hlavné výhody: výkon pilotnej žiarovky je úmerný s intenzitou záblesku

Slnečná clona:

Slnečná clona príde pri práci s bleskami vhod a pokial ju mám, tak ju mám vždy nasadenú. Pre zníženie kontrastu a vznik odleskov stačí ak silné svetlo dopadá na optiku a nemusí byť v zábere. Takéto nedostatky sú v pri práci v štúdiu nežiadúce.

Slabá odolnoť na protisvetlo je jedna z mála slabých stránok objektívu Tamron 17-50/2.8:
odlesky