Spôsoby odpálenia externého mimo blesku:Káble:

Sync kábel
sync kabel
Tieto káble sú často dodávané k štúdiovým bleskom, ale je možné ich aj kúpiť vo foto-obchode. Na strane fotoaparátu je vačšinou sync konektor a na strane blesku je to pestrejšie (sync, 3.5mm mono JACK, alebo 6mm mono JACK). Ak ste už niekedy držali v ruke spájkovačku, hravo zvládne výrobu vlastného sync kábla. Ak budete spájkovačku držať v ruke 1. krát bude vám to trvať možno aj 15 minút:-) Keď pôjdete kupovať konektor, zoberte si so sebou fotoaparát aby ste kúpili správny.

Čo robiť, ak fotoaparát nemá sync konektor:

home made sync kabelNiektoré nižšie modely fotoaparátov nemajú sync konektor. Nie je to veľký problém, potrebné kontakty sa nachádzajú aj na sánkach pre externý blesk. Presnejšie jeden kontakt je samotná sánka blesku a druhý kontakt je kontakt uprostred pätice.


Záblesk interného blesku:

Problém pri použití interného blesku je predblesk. Keď ide fotoaparát fotiť s bleskom, ešte pred otvorením uzávierky ide z blesku krátky záblesk, ktorý fotoaparát vyhodnotí a podľa výsledkov upraví intenzitu hlavného zábleku aby doľlo k správnej expozícii. Ak máme externé blesky štartované zábleskom, spôsobi to, že ich odštartuje tento merací predblesk a na hlavný záblesk, ktorý nasleduje zlomok sekundy neskôr už nezostane energia. Merací predblesk v internom blesku nie je možné vypnúť. Je možné ho vynútiť AE-L (tlačidlo * na Canon). Vynútený predblesk síce odštartuje aj ostatné blesky, ale pri hlavnej expozícií ktorá nasleduje neskôr (keď sa znova nabijú blesky) sa už neopakuje a všetky blesky sa správne odštartujú spolu s interným bleskom. Na jeden obrázok teda pripadajú 2 záblesky a ďalšia starosť navyše.

Záblesk externého blesku:

Pokiaľ necháme externý blesk v automatickom režime, situácia je rovnaká ako pri internom blesku. Pri prepnutí externého blesku do manuálneho režimu, kde ručne nastavujeme silu záblesku sa už merací predblesk nepoužíva. Ak máte systémový blesk kompatibilný s vašim fotoaparátom a neumožnuje zapnutie manuálneho režimu, stačí, ak na do patice blesku dáte kus papiera, alebo fólie v ktorej necháte dierku len pre stredný spínací kontakt.


Rádiový/ultrazvukový/infra odpalovač:
flash trigger a transmitter
Všetky majú vysielač, ktorý sa pripevní do sánky pre externý blesk a príjmač, ktorý sa spojí s bleskom cez sánky, alebo sync káblom. Výhoda je voľkosť pohybu a veľmi nízka hmotnosť vysielača. Vačšina rádiových vysielačov umožňuje zvoliť si kanál, na ktorom majú pracovať, aby ste sa navzájom nerušili so susednými atelérmi. Infračervené odpalovače majú velmi krátky dosah a môže sa stať, že ak vysielač s príjmačom namajú priamu viditeľnosť nebude funkovať. Ultrazvukový vysielač by nemal mať problém s viditeľnosťou ani s elektromagnetickým rušením, ale zatiaľ som taký neskúšal.

Majitelia zrkadloviek Minolta a Sony budú potrebovať adaptér, lebo nemajú štandardné sánky, alebo budú musieť pripevniť vysielač pomocou sync kábla.
flash trigger

Optický odpalovač:
opticky triger
Ak chcete použiť blesk, ktorý nemá slave mód, je možné ho nasunúť na sánky optického čidla. Ak čidlo zaregistruje záblesk, spustí aj k nemu pripojený blesk. Čidlo má závit na statív a je ho možné nasadiť aj do sánok. K čídlu je možné pripojiť aj ďalší blesk prostredníctvom sync konektoru.

opticky triger na blesku

Na trhu sú aj optické odpalovače, ktoré dokážu ignorovať merací predblesk, alebo záblesk a blesk na redukciu červených očí s regulovatelným časovým intervalom na ignorovanie po prvom záblesku:

opticky triger s ignorovanim predblesku

e-TTL/i-TTL/P-TTL...commander:

Moderné inteligentné blesky dokážu medzi sebou komunikovať, príjmať od velitela (fotoaparát) inštrukcie o potrebnej sile záblesku. Toto riešenie ale vyžaduje viacero drahých bleskov a pre štúdiové fotenie je dosť nepraktické (je potrebné nastavovať pomery bleskov v menu fotoaparátu). Je to príliš obsiahla téma na jeden odstavec a pokial viem podobný článok sa už redakcii  pripravuje.

Pri tejto variante má Nikon výhodu zabudovaného flash commandera priamo v tele fotoaparátu.

PocketWizard:


Medzi profesionálmi sú veľmi oblúbené rádiové odpalovače PocetWizard. Majú veľký dosah, spoľahlivosť a posledné modely dokonca dokážu prenášať komunikáciu medzi fotoaparátom a bleskami o meraní expozície a pracovať aj v režime fast sync speed.