1. DIY Studio - priestorTento malý seriál nebude o profesionálnej technike, ale skôr pre foto-amatérov v domácich podmienkach. Podobné štúdio som si robil doma a nie všetky pokusy sa ukázali ako dobré. Pokúsim sa tu zhrnúť, čo sa mi osvedčilo a čo nie. Dúfam, že vám to pomôže neopakovať rovnaké chyby. Ušetrený čas a peniaze  môžete potom stráviť fotografovaním, alebo foto-workshopmy, kde sa naučíte techniky svietenia a získate nové inšpirácie.

Prvý diel venujem asi tomu najnáročnejšiemu, potrebnému priestoru. Na zažiatok si treba položiť otázku, čo chcem fotiť. Ak to budú len malé objekty a makro, postačí nám aj stôl. Portrét tváre sa dá zvládnuť aj v menšej izbe, ale ak budeme chcieť fotit celú postavu, alebo dokonca skupinu ludí je dosť pravdepodobné, že nám naše priestorové možnosti nebudú dostatočné. Bude na to stačiť garáž, povala, chodba, alebo bude vhodnejšie fotoštúdio rozkladať v obývačke? Na tieto otázky sa pokúsim pomôcť nájsť odpoveď.


Malý nákres štúdia s vyznačením vzdialeností s ktorými budeme musieť počítať:setup

Šírka miestnosti:

Šírku nám určuje najma potrebný odstup obeskov, difúzorov po oboch stranách modelu. Ak dáme modelu 1.5m životného priestoru a osvetleniu na každej strane po 1 m (stojan + blesk + dáždnik/sofbox), výjde nám šírka 3.5m. Menší rozmer okrem stiesneného pocitu pre model bude obmedzovať aj možnosti manipulácie so svetlom. Pre pohodlnú prácu je dobré mať šírku miestnosti aspoň 3.5m.

Tip: Ak máte len veľmi úzku miestnosť (2-3m), môžete tento handicap vykompenzovať s bielymi stenami, ktoré sa budú dať prekryť čiernymi závesmi. Namiesto softboxov a dážnikov nasmerujete svetlá na požadované miesto na stene. Ak budete chcieť robit low-key, budete musieť zablokovat nežiadúce svetlo tmavým (najlepšie čiernym) závesom. Problém bude pravdepodobne s nasvietením pozadia, v takomto malom priestore sa zdroje svetla pravdepodobne často dostanú do záberu.

Výška stropu:

S výškou stropu by vo vačšine prípadov nemal byť problém, pokial zrovna neplánujete postaviť štúdio v podkroví, kde je znížený strop. Bežná výška bytov 2.5-3m postačuje. Vyšší strop poskytne vačšiu flexibilitu pri nasvietení zhora. Vyšší strop umožní použiť kratšie ohniská, ale pokial na to nebudete mať dostatočne veľké pozadie, strávite následne veľa času pri retušovaní.

Dĺžka štúdia:

Dĺžka je priestorovo najnáročnejší parameter. Do dĺžky ateliéru ateléru sa musí zmestiť fotograf, odstup od modelky, modelka, odstup modelky od pozadia a pozadie. Ak spravíme kompromis v priestore ktoréhokoľvek priestorového parametra (okrem hrúbky pozadia) prejaví sa to na obmedzeniach možností, alebo technickej kvalite.

Malý odstup od pozadia neumožní individuálne nasvetliť pozadie a model a pri extrémne malej vzdialenosti bude na pozadí vidieť tiene modelu.

Pri malom odstupe fotografa od modelu budeme mať veľmi obmedzené možnosti fotografovania celej postavy. Použitie kratších ohniskových vzdialeností bude spôsobovať na obrázkoch skreslenie perspektívy a menšie možnosti odizolovať pozadie menšou hĺbkou ostrosti.

Ak plánujete foto celek postavy, 5m je minimum, ale viac ako 10m už nemá význam.

Ohnisková vzdialenosť:

Na portréty sa odporúčajú ohniskové vzdialenosti 70-135 (pre 35mm ekvivalent), ale ale chcem odfotiť celú postavu a nemám dostatok priestoru, bude potrebné širšie ohnisko. Kompromis bude vo vačšine prípadov nutný, ale mali by sme sa ho snažiť obmedziť na minimum a nesnažiť sa zbytočne v miestnosti 4x3m robiť fotky celej postavy, alebo dokonca skupinové fotky. Radšej sa pokúste dostať maximum z tesnejších portrétov a fotky celej postavy si nechajte na exterér. Aby sme predišli deformáciám postavy prehnanou perspektívou je vhodné používať dlhšie ohniská.

Aký objektív budete vo vašom priestore potrebovať je možné vypočítať pomocou nasledujúcich vzorcov:
Vzorec pre výpočet zorného uhla: vzorec - uhol zaberu
Vzorec pre výpočet ohniskovej vzidalenosti pre známy zorný uhol: vzorec - ohniskova vzdialenost
FL - ohnisková vzdialenosť
D - diagonála senzora
α - zorný uhol (diagonálny)


Diagonala senzoru sa vypocita jednoduchou pytagorovou vetou (D2=a2+b2), kde sa za a,b dosadia rozmery senzora.

vzorec - diagonala

Fullframe (36.0 x 24.0mm) = 43.27 mm
Canon APS-C (22.2 x 14.8mm) = 26.68 mm
Nikon APS-C (23.7 x 15.1mm) = 28.10 mm
FourThirds (18.0 x 13.5mm) = 22.5 mm

Cize ak budem fotit modelku co má 165cm a budem od nej 3m, zorný uhol bude pri snímaní z polovice výšky modelky:

vzorec - priklad


30.75 stupňa je v našom prípade zorný uhol na dlhšej strane senzora (ak budeme snímať na výšku). Diagonálný zorný uhol bude znova pomocou pytagorovej vety: odmocnina z (1+4/9)*30.75 => 36.96 stupna (ak je pomer strán seonzora 3:2, ak je pomer strán 4/3 vzorec bude: (1+9/16)*30.75 => 38.44 stupna

Potrebná ohnisková vzdialenosť objektívu teda bude:
FullFrame: 55mm
Canon APS-C: 34 mm
Nikon APS-C: 36mm
FourThirds: 28mm

Zaokruhlenia su smerom nadol.

Pokial máte k dispozíci malý priestor, na fotoaparáte s menším senzorom sa do menšieho štúdia ideálne hodí rozsah 28-70mm.
Na fullframe je pri trocha vačšom odstupe vhodný EF 70-200 (pri osvetlení bleskami postačí pre Canon aj lacnejšia F4 verzia) pre menšie priestory príde vhod ako doplnok pevný 50mm objektív.
 
Pre Canon APS-C sú dobré voľby: EF 24-105/4L IS USM, alebo lacnejšia (opticky a mechanicky starsi a lacnejsi design) alternatíva EF 28-135mm f/3.5-5.6 IS USM

Pre Nikon APS-C: AF-S 24-70mm f/2.8G IF-ED, ako lacnejšia alternatíva AF-S 24-120mm f/3.5-5.6G IF-ED VR alebo z bazáru AF-S 24-85mm f/3.5-4.5G IF-ED

Farba stien:

Pekné pestré farby v obývačke prinášajú do domova teplo a veselú náladu, ale na fotkách budeme mat problém zbaviť sa farebného nádychu. Biela, šedá, alebo a čierna  farba stien nám fotku farebne neovplyvní. Samozrejme, málokto bude chcieť/môcť premalovať izbu kôli experimentovaniu s fotoštúdiom. V takom prípade pomôže prekrytie stien plachtou, alebo pozornosť pri smerovaní osvetlenia. Treba dávať pri svietení pozor, aby dopadalo čo najmenej svetla tam, kde to nechceme. Môžeme to docieliť odtienením pomocou prikrývok, kartónov a podobne, ale treba dávať pozor aby sa nám svetlá neprehrialy a nespôsobili náhodou požiar.

Nábytok:

Málokto má asi úplne nezariadenú izbu s veľkým voľným priestorom. Stranu, kde máte najviac voľného priestoru by ste mali použiť pre pozadie. Ak sa vám podarí s fotoaparátom cúvnuť medzi časti nábytku, získate trocha odstup a menšie skrelenie prespektívy.

Co sa môže hodiť ako rekvizita:

Najčastejšie asi použijete nejakú stoličku, kreslo, pekný exotický dáždnik/slnečník, klobúk, ale hodiť sa môže aj lampa, vankúš, mikrofón, boxérske rukavice, mikulášska čapica, šabľa, čivava ... experimentujte:-)

Doplnková technika:

Pri fotografovaní pomôže na uvolnenie atmosféry dobrá hudba. Nemala by byť príliš nahlas, aby sa fotograf z modelkou dobre počuli a nemuseli na seba kričať, ale reproduktory v notebooku túto funkciu nezvládnu a je potrebné mať minimálne aktívne externé reproduktory. Vhodným technickým doplnkom najmä pri dlhších vlasoch je ventilátor na stojane. Vietor vo vlasoch prídá fotkám vzdušnosť a dynamiku.

Backstage:

Model bude potrebovať priestor, kde bude mať súkromie a môže sa prezliecť. V takomto priestore treba minimálne stoličku a veľké zrkadlo. Ďalšími vhodnými doplnkami je stolík, alebo pohovka, kde je možné si rozložiť oblečenie a obžas sa hodí aj žehlička a žehliaca doska.

Fotoštúdio na povale:
povala

Štúdio v obývačke:

obyvacka